2017 SOUTĚŽ “V OLOMOUCKÉM KRAJI JSEM DOMA. A VŽDYCKY BUDU!”

Home / Aktuality / 2017 SOUTĚŽ “V OLOMOUCKÉM KRAJI JSEM DOMA. A VŽDYCKY BUDU!”

Dne 21. 4. 2017 se v BEA campusu Olomouc konalo prezentační finále 6. ročníku esejisticko-prezentační středoškolské soutěže s názvem „V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu!“ Stejně jako v minulém roce byla soutěž pořádána společností BEA centrum Olomouc společně s partnery jednotlivých soutěžních kategorií a pod záštitou Ladislava Hynka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje.

Do soutěže se zapojilo osm středních škol z celého Olomouckého kraje. Studenti a studentky napsali své eseje na jedno ze sedmi garantovaných témat. Celkově se do finále probojovalo 18 soutěžních týmů, 3 v každé kategorii. Více jak 40 středoškoláků bojovalo o svá vítězství před odbornou porotou i zaplněným sálem BEA campusu Olomouc.

Prezentačního finále se slavnostním vyhlášením výsledků se jako odborní garanti, porotci a hosté zúčastnili náměstek primátora Statutárního města Olomouce PhDr. Pavel Urbášek, vedoucí odboru školství Magistrátu města Olomouce PhDr. Hana FantováIng. Kateřina Kramplová Kasparová, ředitelka společnosti BEACPP4OK. Za Moravskou vysokou školu v porotě zasedla doc. Ing. Eva SikorováCSc a student MVŠO Jan Krejčí. TESCO SW, přední českou IT firmu, zastupoval Mgr. Viktor Spáčil a v neposlední řadě byl přítomen také Bc. Martin Vyroubal, BA, jež je marketingovým manažerem Divadla na Šantovce a  BOWLAND Bowling Center.

Někteří finalisté měli s prezentací zkušenost z předešlých ročníků esejisticko-prezentační soutěže. Většina z nich však vystupovala před publikem poprvé. Všichni finalisté si poradili se svými prezentacemi výborně. Ti nejlepší ze všech se umístili na prvních místech a odnesli si nejen silné zážitky, ale také hodnotné ceny, které do soutěže věnovali její partneři.

Své studentky a studenty přišli podpořit také pedagogové a ředitelé zapojených středních škol. „Soutěž byla super, vůbec jsme nečekaly, že vyhrajeme, protože jsme naše téma pojaly úplně jinak než ostatní. Jsme moc rády, že jsme vyhrály stipendium. Určitě budeme chtít jít na MVŠO studovat. Příští rok se soutěže zúčastníme znovu,“ uvedla studentka Michaela Filipcová z Gymnázia Čajkovského Olomouc.

„Soutěž je velice zdařilá, jezdíme sem každý rok pravidelně, od jejího začátku, Je to vždycky příjemně strávené dopoledne. Navíc je to letos korunováno našim úspěchem, takže jsme velice spokojeni,“ uvedla Mgr. Magda Štukheilová z Obchodní akademie Přerov.

 

Výsledky:

Jako partneři kategorie s názvem „Jak se živit tím, co mě baví?“, jsme obdarovali studenty Jakuba Glozu Jana Šefla z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy, Šumperk velkým dárkovým košem regionálních produktů.

V kategorii „Jak si představuji dokonalou vysokou školu?“, jejímž odborným garantem byla Moravská vysoká škola Olomouc, zvítězily studentky z Gymnázia Olomouc, Čajkovského Michaela Filipcová aKateřina Mikešová. Děvčata získala stipendia na Moravskou vysokou školu Olomouc a dárkovou tašku s věcnými cenami.

Moderní IT technologie a ekologické problémy dnešního konzumního světa. I touto problematikou se středoškoláci zabývali v rámci jedné ze soutěžních kategorií, jež nesla název „ICT a ekologie“. Zde zvítězil tým, který byl tvořen studentkami Annou Horáčkovou a Veronikou Stratilovou z Gymnázia Šumperk. Odborným garantem byla přední česká IT společnost TESCO SW, která vítězkám věnovala bezdrátové reproduktory.

Partnerem kategorie „Jak ovlivňuje cestování tvůj vztah k Olomouckému kraji“ byla cestování kancelář Bohemian Fantasy. Svou prezentaci pak nejlépe obhájil studentský tým ve složení Michal Dohnálek, Michal Boštík Kristýna Hodonská z Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Přerov, kteří si odnesli zájezdy do Vídně. Tento tým získal také cenu publika, kterou volili diváci přítomní v sále. Studenti obdrželi dárkovou tašku, kterou věnovali partneři soutěže.

„Kdybych byl na jeden den hejtmanem, co bych udělal pro mladé lidi a jejich úspěch?“ Na tuto otázku si ve své práci odpověděly také studentky z Gymnázia Olomouc, Čajkovského Tereza Cigánková a Kristýna Jedynaková. Studentky obdržely dárkové tašky, které do soutěže věnoval Olomoucký kraj, jakožto garant této kategorie.

„Jak může Olomouc přispět k tomu, abych prožil smysluplný a hodnotný život?“ To nám ve své prezentaci prozradily studentky Dominika Nosálová a Anna Heinzová z Obchodní akademie Olomouc. Kategorie byla garantována Statutárním městem Olomouc, které věnovalo hodnotné dárkové tašky s flash disky.