Načítám Akce

« All Akce

  • akce již proběhla.

Inspirativní setkání s Filipem Maleňákem – Aplikace Záchranka pomáhá

21. března - 11:30 - 12:40

Zmáčknutím jednoho tlačítka v telefonu vytočí linku 155 a zároveň odešle nouzovou zprávu a lokalizuje, kde se volající nachází. Denně přes aplikaci Záchranka zavolá 20 až 50 lidí. Po dvou letech provozu si aplikaci stáhlo 550 tisíc lidí, pomohla už více než 18ti tisícům lidí.

Inspirací pro mobilní aplikaci, která dokáže zachraňovat lidské životy, byla touha psát bakalářskou práci na téma, které nebude jen „do šuplíku“. Protože se často pohybuje v přírodě a měl díky studiu lékařské techniky blízko jak k medicíně, tak technologiím, vznikl nápad na mobilní aplikaci pro záchranu životů.

„Napadlo mě tehdy, že když je telefon schopný najít moji polohu a navigovat mě do nejbližší kavárny, proč by nemohl být schopen najít v případě nouze zraněného člověka a navigovat takhle záchranku,“ řekl o svém příběhu 27letý Filip.

Přidanou hodnotou Záchranky je také to, že uživatel nabídne podle polohy seznam pohotovostí, defibrilátorů a lékáren v okolí. Je zde také interaktivní návod první pomoci a metronom resuscitace, který odpočítává, v jakých intervalech masírovat srdce.

Vývoj aplikace trval zhruba 2 roky. První verze vznikla ještě během studií biomedicíny na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Než mohla být spuštěna, stál její vývoj dva miliony korun. Nyní lze aplikaci stáhnout pro telefony s operačním systémem iOS, Android a Windows Phone.

Při stisknutí nouzového tlačítka dochází k odeslání nouzové zprávy s přesnou GPS polohou, stavem baterie a zdravotními informacemi, kontakty na osoby blízké a dalšími údaji, na Zdravotnickou záchrannou službu příslušného kraje. Nově, nacházíte-li se na horách, předáváme informace také všem členům Horské služby v dané oblasti. Následně dochází vždy k vytočení linky 155, kde operátoři koordinují celou záchrannou akci. V případě, kdy je součinnost obou záchranných složek potřebná, mají tak obě složky současně k dispozici kompletní identifikaci volajícího. Přeposílání informací či zdlouhavé vysvětlování situace se tak díky spojení aplikace Záchranka a aplikace Horská služba zjednodušilo.

Aplikace Záchranka má svou verzi také pro nevidomé a neslyšící. V první fázi byla využitelná jen z části, ale vydáním nové aktualizace došlo k úpravě programu pro odečítací funkce systémů. Nyní jsou uživatelé se zrakovým i sluchovým handicapem schopni aplikaci ovládat v plném rozsahu funkcí. Na úpravě aplikace se odborně podílel Karel Giebisch, nevidomý IT specialista (http://www.itgieb.cz/).

Více informací: www.zachrankaapp.cz

Přednáška je vhodná pro studenty VŠ, SŠ, případně 8. a 9. ročníky ZŠ.

PŘIHLÁŠKA:

Podrobnosti

Datum:
21. března
Čas:
11:30 - 12:40
Rubrika Akce:

Pořadatel

BEACPP4OK o.p.s.
Telefon:
(+420) 587 339 070
Email:
info@beacpp.cz
Webová stránka:
www.beacpp.cz

Místo konání

BEA campus Olomouc
tř. Kosmonautů 1288/1
Olomouc, Olomoucký 77900 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
+420587339070
Webová stránka:
www.beacampus.cz